فایل دانلودی پاورپوینت درمورد از سقيفه تا قتل عثمان

نوع فایل
حجم فایل
تعداد صفحه
تاریخ انتشار
دسته بندی
تعداد بازدید
۳,۴۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

فایل دانلودی پاورپوینت درمورد از سقيفه تا قتل عثمان

 

فرمت فایل :.pptx

تعداد اسلاید :23اسلاید

قسمتی از متن :

 

فهرست مطالب

 1. مقدمه: سرشت حق‏جوى انسان
 2. جریان سقیفه و شکل گیری خلافت – خلافت ابوبکر(13-11 ق.)
 3. جنگ های رده و واقعیت از دین برگشتگان
 4. گذر از در خانه فاطمه
 5. فدك نمادى از معنايى عظيم
 6. خلافت عمر بن خطاب(23-13 ق.)
 7. انگيزه‏ها و اسباب فتوحات
 8. ممنوعيت نگارش احاديث
 9. خلافت عثمان (35-24ق.)
 10. کارگزاران خلفا – الف) کارگزاران ابوبکر
 11. ب) کارگزاران خلیفه دوم
 12. ج) کارگزاران خلیفه سوم
 13. اختلاف مصحف‏ها

 پافشارى گروه‏هاى انسانى بر مسايلى چون جانشينى پيامبراكرم )ص( نشان‏دهنده آن است كه:

 1. انسان حتي با گذشت قرن ها همه نيروهاى حياتى را بسيج مى‏كند تا در پى اثبات و توجيه باورهايش گرد فراموشى بر موضوع مورد اعتقادش نپاشد.
 2. بسيارى از متفكران ملل غيرمسلمان در موضوع خلافت و «بيان حق» و شخصيت مردان صحنه خلافت، با انديشه، منطق و استدلال وارد ميدان مطالعه، تحقيق و اظهار نظر شده‏اند؛ چنانكه همه انسانهاى آگاه هنوز از حكم نادرست عليه سقراط، گاليله و … تأسف مى‏خورند.
 1. دلايل و فلسفه بعثت پيامبران (ع) ، مانند قانون ثابت و ضرورى هدايت عمومى.
 1. نياز جامعه به زمامدار.

تعدادى از آيات قرآن بر لزوم تبعيت از دستور پيامبر تأكيد دارد و به مسلمانان هشدار مى‏دهد كه از تمرد فرمان پيامبر يا سبقت بر او خوددارى كنند. در قرآن آمده است:

وَ مَا أَرْسَلْنَا مِنْ رَسُولٍ إِلَّا لِيُطَاعَ بِإِذْنِ اللَّهِ وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنفُسَهُمْ جَاءُوكَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمْ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّاباً رَحِيماً* فَلَا وَ رَبِّكَ لَايُؤْمِنُونَ حَتَّى يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لَايَجِدُوا فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجاً مِمَّا قَضَيْتَ وَ يُسَلِّمُوا تَسْلِيماً(نساء).

و ما هيچ پيامبرى را نفرستاديم مگر آنكه به توفيق الهى از او اطاعت كنند. و اگر آنان وقتى به خود ستم كرده بودند، پيش تو مى‏آمدند و از خدا آمرزش مى‏خواستند و پيامبر [نيز] براى آنان طلب آمرزش مى‏كرد، قطعاً خدا را توبه‏پذيرِ مهربان مى‏يافتند. ولى چنين نيست، به پروردگارت قسم كه ايمان نمى‏آورند، مگر آنكه تو را در مورد آنچه ميان آنان مايه اختلاف است داور گردانند؛ سپس از حكمى كه كرده‏اى در دلهايشان احساس ناراحتى [و ترديد] نكنند، و كاملًا سرِ تسليم فرود آورند.

گذر از در خانه فاطمه (ع)‏

 

چنان كه منابع شيعه و سنى نشان مى‏دهد، على (ع) مهم‏ترين مرد خاندان پیامبر(ص) و یاران نزدیک وی و خاندان هاشم، از تصميم سقيفه‏نشينان آگاهى نيافتند. آنها وقتى موضوع را شنيدند كه ابوبكر با موقعيت تثبيت شده، همراه حاميانش به مسجد پيامبر در آمد.

على (ع) تن به سازش نداد و تا هنگامى كه اساس دين را در معرض خطر نديد،بر این موضع خویش استوار ماند.چون احتمال پایمال شدن رنج های رسول خدا جدی شد، علی و پيروانش ناگزير با خليفه مصالحه كردند. در كنار بنى‏هاشم برخى از ممتازترين اصحاب پيامبر (ص) كه به خلافت ابوبكر اعتراض داشتند و تا مدتها آن را به رسميت نمى‏شناختند، عبارت‏اند از: حذيفة بن يمان، خزيمة بن ثابت، ابوايوب انصارى، سهل و عثمان بن حنيف، براء بن عازب، بلال مؤذّن پيامبر، ابوذر غفارى، عمار بن ياسر، مقداد بن عمرو، سلمان فارسى و خالد بن سعيد.

 

فدك نمادى از معنايى عظيم

 

در فرهنگ شيعه «فدك» نمادى از معنايى بزرگ است كه هرگز در چهار چوب آن قطعه زمين نمى‏گنجد و همين معناى رمزى است كه درگيرى را از مخاصمه سطحى و محدود به مبارزه‏اى سياسى تبديل مى‏كند. منازعه فدك در واقع فرياد اعتراض يادگار رسول‏خدا (ص) به انحراف پديد آمده در جهان اسلام بود.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.