دانلود پاورپوینت در مورد قنات ها، چاه ها و آب های زیر زمینی علوم سوم ابتدائی


دانلود پاورپوینت در مورد قنات ها، چاه ها و آب های زیر زمینی علوم سوم ابتدائی
نوع فایل
حجم فایل
تعداد صفحه
تاریخ انتشار
دسته بندی
تعداد بازدید
۳,۴۵۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

دانلود پاورپوینت در مورد قنات ها، چاه ها و آب های زیر زمینی علوم سوم ابتدائی

 

 

این فایل حاوی پاورپوینت در مورد قنات ها، چاه ها و آب های زیر زمینی       می باشد

که به صورت فرمت PowerPoint در 11  اسلاید در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است،

در صورت تمایل می توانید این محصول را از فروشگاه خریداری و دانلود نمایید.

 

قَنات

یک راهروی زیرزمینی است که آب را از آبخوان یا سفره آب زیرزمینی به اراضی پَست تر منتقل می کند. در واقع، قنات متشکل است از چندین چاه که بصورت عمودی در یک سطح شیب دار حَفر شده اند و این چاهها در زیر زمین با یک راهروی با شیب ملایم تر از سطح زمین به یکدیگر متصل می شوند. عمق اولین چاه (مادر چاه)، که معمولاً دریک مخروطه فرو رفته است، بیشتر از سطح آب زیرزمینی می باشد. این چاهها با  فواصل 20 تا 200 متری میان ناحیه تَره کار و خشکه کار قنات قرار دارند. از بالا، سیستم قنات شبیه مسیری از لانه مورچه ها می باشد که از دامنه کوه آغاز شده و تا رسیدن به محل بَرداشت آب در بیابان امتداد دارد.

 

 

در شهرستان اردستان یک قنات دو طبقه وجود دارد که طبقات آن بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و به آن قنات ماه گفته می شود. اولین طبقه این قنات 30 متر عمق دارد و دومین طبقه آن 27 متر عمق دارد که اختلاف ارتفاع آنها 3 متر است. ساختار این قنات بگونه ای است که آب طبقه دوم به طبقه اول نفوذ پیدا نمی کند.

 

 

اصولا قنات ها از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

 

قنات‌، مجرايي زيرزميني است كه آب را از نقاط بالادست به پايين‌دست منتقل مي‌كند. قنات‌ها معمولاً از مَظهر قنات يا هَرنج مشخص مي‌شوند بعد رفته‌رفته قسمت‌هايي را به نام پَسته كه خانه به خانه هستند تشكيل مي‌دهند كه به ديواره‌ي اين پَسته‌ها ميله چاه گفته مي‌شود. اين اجزا سپس به مادر چاه مي‌رسد. در ضمن بَستر قنات را كوره يا راهرو قنات مي‌نامند كه در زمان‌هاي دور سنگ‌چين بوده. سپس به مرور زمان سفالي شده و بعد از سفال آجري و جديداً سيماني شده‌اند. هر قنات حدود ١٠٠ تا ٢٠٠ متر حَريم دارد. يعني در اين حريم قنات ديگري نمي‌تواند حَفر شود. البته ما قنات‌هايي را نيز داريم كه ٢ طبقه درست شده‌اند و بيش‌تر در يزد در نقاطي چون مِهريز، زارِچ و اشك زَر و هم‌چنين در كرمان و خراسان به چشم مي‌خورند.

 

دانلود پاورپوینت در مورد قنات ها، چاه ها و آب های زیر زمینی پاورپوینت در مورد قنات ها، چاه ها و آب های زیر زمینی اورپوینت درباره چاه ها و آب های زیر زمین

چاه

  • آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی، از مهمترین شاخِصه ی “چرخه آب” به شمار می آیند. آب سطح زمین، توسط تبخیر وارد هوا شده و سپس به وسیله بارندگی باران یا برف مجدداً به آن برمیگردد. آب ناشی از بارندگی، یا بصورت آبهای جاری سطحی در می آیند و یا با نفوذ در زمین، وارد سٌفره های آب زیرزمینی شده و از مناطق مختلف و با فشار از مجراهای آزاد، مانند رودخانه، بِرکه و یا چاه های آب از زیر زمین خارج می شوند.

آب های زیر زمینی

 

  • آب های زیرزمینی مهم ترین منبع آب شیرین جهان هستند. آب آشامیدنیِ 2 میلیارد نفر مستقیما از آب های زیرزمینی تامین می شود و برای آبیاریِ بزرگ ترین بخش تهیه غذا در جهان استفاده می شود.

 

 

طبق گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی و یونیسِف، حدود 3 نفر از 10 نفر در سراسر جهان و یا 2 میلیارد نفر از دسترسی به آب آشامیدنی در محل زندگی شان مَحرومند و 6 نفر از 10 نفر یا 4 میلیارد نفر از نبود بهداشت رنج می برند.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.