دانلود پاورپوینت آماده برنامه پيشگيري از ايدز در محيط كار


دانلود پاورپوینت آماده برنامه پيشگيري از ايدز در محيط كار
نوع فایل
حجم فایل
تعداد صفحه
تاریخ انتشار
دسته بندی
تعداد بازدید
۳,۰۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

دانلود پاورپوینت آماده برنامه پيشگيري از ايدز در محيط كار

مشخصات فایل

تعداد صفحات51اسلاید
حجم۳۲۲ کیلوبایت
فرمت فایل اصلیppt
دسته بندیپزشکی

توضیحات کامل

مقدمه :

امروزه ایدز در کشورهای در حال توسعه به سرعت در حال گسترش است که تاثیر برجسته ای بر سلامت وتوسعه اجتماعی ـ اقتصادی این کشورها گذاشته است و شیوع عفونت HIV در بالغین جوان آنها به حد خطرناکی افزایش یافت هاست .علیرغم گذشت بیش از دو دهه از شیوع این بیماری ، گروهی عظیم از جوانان درباره مسایل جنسی و عفونت های منتقله از طریق تماس جمسی همچنان بی اطلاع هستند با اینکه اکثریت آنان درباره بیماری ایدز چیزهایی شنیده اند بسیاری از ایشان نمی دانند این بیماری چگونه شیوع می یابد و هرگز باور ندارند که خودشان هم در معرض خطر هستند آن عده از جوانان نیز که درباره عفونت HIV چیزهایی می دانند به دلیل عدم مهارت نبود حمایت و فقدان امکانات لازم برای انجام رفتارهای صحیح اکثراً از خود در مقابل عفونت HIV مراقبت نمی کنند متاسفانه قسمت عمده ای از ابتلای به این بیماری ناشی از نداشتن اطلاعات ضروری و آگاهی پایین گروه های مختلف مردم در مورد راه های انتقال و پیشگیری این بیماری است که با اطلاع رسانی صحیح و گسترده و به دنبال آن پرهیز از انجام رفتار های ( مخاطره آمیز ) نسل جوان کشور از چنگال این بیماری ایمن خواهد ماند باید پذیرفت که مبارزه با ایدز یک تعهد اجتماعی است و تک تک افراد جامعه باید در این مبارزه بزرگ سهیم باشند تا با فعالیت مشترک امکانات موجود را بسط داده و از گسترش ایدز جلوگیری نماییم هر گونه کوتاهی و از دست دادن فرصتی برای مبارزه با این بیماری عواقب ناخوشایندی را در پی خواهد داشت. ایدز مرز نمی شناسد .

بیماری ایدز

برنامه پيشگيري از ايدز

تاریخچه

در پنجم ژوئن سال ۱۹۱۸ مجله « گزارش هفتگی ابتلا و مرک و میر » چاپ ایالات متحده امریکا مقاله ای به چاپ رساند که در آن نوعی عفونت تنفسی نادر د ر۵ مرد همجنس باز گزارش شده بود طی مدت کوتاهی موارد مشابهی از این بیماری مهلک در سایر شهرهای آمریکا و سایر کشورهای جهان مشاهده شد این بیماری خطرناک ایدز نامیده شد در سال ۱۹۸۳ تیم های تحقیقاتی ویروس عامل ایجاد این بیماری را شناسایی کردند و آن را HIV نامیدند.

در اوایل پیدایش بیماری تصور بر آن بود که بیماری مخصوص کشورهای غربی است ولی با انتشار سریع آن در آفریقا و آمریکای جنوبی و آسیا مشخص شد که ایدز هیچ نژاد، کشور، جنس و سنی را در امان نخواهد گذاشت.

اولین موج این بیماری در آمریکای شمالی و اروپای غربی رخ داد دومین موج آن در آفریقا و آمریکای جنوبی و سومین موجد آن در اروپای شرقی و شرق آسیا بروز کرد.HIV و ایدز :HIV نام ویروسی است که سبب بیماری ایدز می شود در این بیماری سیستم ایمنی بدن متلاشی شده و موجب ایجاد عفونت های مرگبار و بعضی از انواع سرطان ها می شود واژه ایدز ( AIDS ) که برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ به کار رفت به معنای « سندرم اکتسابی نقص ایمنی » می باشد :

Acquired : چیزی که کسب می شود و زمینه ژنتیکی ندارد و در اثر تماس با عامل ایجاد کننده بیاری ایجاد می شود ( که در این بیماری ویروس  HIV می باشد )

Immune : ایمنی یا محافظت در مقابل بیماری

Deficiency : فقدان ، نقض

Syndrome : سندرم به مجموعه ای از علایم و مشکلات گفته می شود که روی هم نمایانگر بیماری مشخصی هستند در بیماری ایدز منظور از سندرم مجموعه عفونت های معین و یا سرطان هایی است که همراه با کاهش تعداد برخی از سلولهای ایمنی می باشد

HIV به معنای ویروس نقص ایمنی انسان می باشد:

Human : انسان

Immunodeficiency : نقص ایمنی

Virus : ویروس

این ویروس می تواند از طریق برخی از ترشحات بدن فرد آلوده به ویروس به فرد سالم دیگر منتقل شود.خون، منی و ترشحات مجرای تناسلی زنان از جمله ترشحاتی هستندکه می توانند این ویروس را از افراد آلوده به HIV به فرد سالم منتقل کنند.

اولین ویروس HIV در انسان مربوط به نمونه خونی است که در سال ۱۹۵۹ از مردی اهل کشور کنگو جمع آوری شده است شواهد حاکی از آن است که این ویروس حداقل از نیمه دوم دهه ۱۹۷۰ میلادی در کشور امریکا وجود داشته است و از سال های ۱۹۷۹ الی ۱۹۸۱ بیماری هایی با انواع نادر عفونت ریوی و سرطان توسط پزشکان لوس آنجلس و نیویورک گزارش می شد که در افراد دارای سیستم ایمنی سالم یافت نمی شد.

در سال ۱۹۸۳ دانشمندان ویروس HIV را که مسبب ایجاد بیماری ایدز بود کشف کردند.

 

حقايق ايدز در محيط كار

 • تقريباً ۲۵ ميليون نفر از مردم جهان در سنين كار آلوده به ايدز هستند.
 • روزانه ۱۴۰۰۰ نفر به ايدز مبتلا مي‌شود كه اغلب آنها در سنين كار هستند.
 • تا سال ۲۰۲۰ رشد فرصت‌هاي شغلي در كشورهاي با شيوع بالاي ايدز ۲۵درصد كمتر از وضعيتي خواهد بود كه اين كشورها عاري از ايدز باشند.
 • در آفريقاي جنوبي و زيمبابوه نيمي از جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در اثر ايدز مي‌ميرند.
 • ميزان اميد به زندگي و طول عمر مورد انتظار در بوتسواناتا ۴۴ سال كاهش يافته است و يك سوم محيطهاي كاري آلوده با ايدز هستند.
 • كمپاني Anglo Gold حدود ۳۰% شعباتش در آفريقاي جنوبي را آلوده به ايدز اعلام كرده است.

برنامه هاي پيشگيري از AIDS/ HIV  درمحيط كار:

 • اپيدمي شدن بيماري ايدز، بزرگترين مشكل اجتماعي است كه پيش روي نسل ما مي‌باشد.
 • محيط كاري مي‌تواندازهرجاي ديگر، مسائل را سريع تر ومؤثرتر حل كند واين مهم مختص حيطه كاري مي‌باشد.
 • ويروس ايدز علي رغم آرام بودن درمراحل اوليه بيماري، كشنده است. با وجود ناكافي بودن وسايل دفاعي درمقابل بيماري، مي‌توان فعاليت هاي بزرگي را درمحيط كار انجام داد.
 • ايدز تنها يك موضوع سلامت عمومي نمي باشد بلكه يك موضوع براي محل كار، گسترش مبارزه و نا امني توسعه يافته است.
 • درحيطه تجارت، اثرات ايدزشامل : اختلال درآموزش وفراگيري، ازبين رفتن مهارت ها، كاهش توليد وكم شدن تدريجي درآمد برپايه مشتري است.
 • دراختيار گذاشتن اطلاعات درمورد اثرايدز روي شركت ها وكاركنان آنها وسرويس‌هاي عمومي كه دركاركرد تجاري اثرگذارهستند.
 • دراختيارگذاشتن اطلاعات درمورد اجزاي ضروري برنامه‌هاي مؤثر مراقبت وپيشگيري از ايدز وسياست گذاريهاي مناسب براي آن درمؤسسات. اين داده ها به مديران مؤسسات براي طراحي واجراي برنامه هاي مراقبت وپيشگيري وكمك رساني‌هاي خارجي درمواقع نياز كمك مي كند .

 

چرا ايدز يك موضوع جدي براي محيط كار است؟

جوامعي كه ايدز از شيوع بالاتري برخوردار است:

-شركت‌ها شاهد افزايش هزينه‌هاي توليد وكاهش سود هستند.

-كارگران اين مؤسسات دچار غيبت‌هاي طولاني مدت و هزينه‌هاي اضافي سنگين براي درمان خود، خانواده، و دوستانشان مي‌شوند.

-ايدز بر روي مديران، منابع انساني، كارايي و روابط مشتريان اثرگذار است.

 

 

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.