دانلودپاورپوینت درباره مطالعات اجتماعی چهارم دبستان درس ۱۲ سفری به تخت جمشیدتعداد اسلاید : ۷ اسلاید

دانلودپاورپوینت درباره مطالعات اجتماعی چهارم دبستان درس ۱۲ سفری به تخت جمشید(۱)

فرمت فایل : .pptx

تعداد اسلاید : ۷ اسلاید

قسمتی از متن :


درس ۱۲ : سفری به تخت جمشید(۱)پاسارگاد

پاسارگاد در حدود ۱۳۰ کیلومتری شیراز قرار داردو آرامگاه کورش درآن قرار دارد.در آنجا آثار تاریخی دیگری هم هست.

کورش که بود؟

کورش مردی از قوم پارس بود او پس از جنگ های فراوان با مادها آن ها را شکست داد و حکومت هخامنشیان را به وجود آورد.

تخت جمشید


تخت جمشید حدود ۲۵۰۰ سال پیش ساخته شد. در این مکان کاخ های وسیعی قرار داشته است که باقی مانده ی تالار های پذیرایی آن ها هنوز پابرجاست . پلکان اصلی تخت جمشید در هر طرف۱۱۱ پله دارد. این بنا به فرمان داریوش اول ساخته شد وساختن آن سال ها طول کشید. در ساختن این بنا صد ها نفر از اقوام و ملیت های مختلف،که در قلمرو هخامنشیان زندگی می کردند، شرکت داشتند . آن ها برای این کار دستمزد می گرفتند . البته معماری اصلی تخت جمشید را اقوام پارسی انجام داده اند . ستون های سنگی تخت جمشید بیش از ده متر ارتفاع دارند و از شگفتی های معماری جهان هستند . کارگران سنگ هارا از کوه های دور ونزدیک می بریدند و با گاری به این محل می آوردند . بعد هم با قرقره و طناب بالا می کشیدند .آن  ها سنگ ها را تراشیده و نقش های زیبایی روی آن کنده اند. تخت جمشید محل برگزاری جشن های هخامنشیان، به خصوص جشن نوروز ،بوده است .

داریوش


داریوش از شاهان مهم هخامنشی بوده است . در زمان او ایران وسعت زیادی پیدا کرد. اداره ی این کشور پهناور کار ساده ای نبود. برای همین، داریوش دستور داد آن را به بخش هایی تقسیم کنند. بعد هم برای هر بخش یک شهربان انتخاب کرد.

یکی دیگر از کارهای بزرگ داریوش ساختن راه بود.به دستور او در سرزمین پهناور ایران راه های زیادی ساختند. راه ها مهم ترین وسیله ی ارتباط میان شهر ها وروستاها و پایتخت بودند.

مهم ترین و طولانی ترین این راه ها راه شاهی نام داشت. علاوه بر این ها، در کنار جاده های اصلی محل هایی به نام چاپار خانه ساخته شدند.

تصویری از محیط پاورپوینت


تخت جمشید

تختخت جمشیدت جمشید

 

مطالعات اجتماعی چهارم دبستان درس 12 سفری به تخت جمشید(1)

 

برچسبها
محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0