فایل دانلودی متن آموزشی درموردپاورپوینت چیست و چگونه از آن استفاده کنیم


فایل دانلودی متن آموزشی درموردپاورپوینت چیست و چگونه از آن استفاده کنیم
نوع فایل
حجم فایل
تعداد صفحه
تاریخ انتشار
7 خرداد 1397
دسته بندی
تعداد بازدید
290 بازدید
رایگان
افزودن به سبد خرید
  دانلود رایگان
پاورپوینت چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

پاورپوینت یکی از برنامه های مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس هست که به ما این امکان رو میده در سخنرانی ها و ارائه مطلب هایی که داریم بعنوان یک ابزار کمکی بتونیم سخنرانی اثر بخش تر و بهتری داشته باشیم.

پاورپوینت یک ابزار برای ساخت اسلایدهای حرفه ای است که به ما اجازه میده تا بتونیم از فرمت های مختلف اطلاعات مثل: متن، صوت، فیلم، عکس و یا افکت های تصویری برای ساخت اسلایدها ازش بهره ببریم

نسخه های مختلف از پاورپوینت وجود داره که همواره شرکت مایکروسافت آفیس تلاش کرده در نسخه های جدیدی که ارائه میده، امکانات بیشتری به این نرم افزار اضافه کنه و از طرفی هم کار کردن با این نرم افزار رو برای ما آسون تر (به قول خارجیا User Friendly ) کنه.


پاورپوینت دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

پاورپوینت دقیقا به ما اجازه میده تا بتونیم سخنرانی و ارائه مطلبی که داریم بتونیم کامل تر و اثر گذارتر اجراش کنیم.

سخنران زمانی که از تصاویر و کلمات به صورت همزمان استفاده می کنه، یادگیری اون موضوع برای مخاطب آسان تر خواهد بود  و همینطور بهتر از زمانی است که فقط از کلمات استفاده می کنه.

دلیلش این هست، وقتی ما از پاورپوینت که یک جلوه بصری و دیدنی است استفاده می کنیم باعث میشه که مخاطب اطلاعات رو علاوه بر شنیدن، ببینه.

 


آیا خوب است در هر شرایطی از پاورپوینت استفاده کنیم؟

قطعا این موضوع که بخواهیم در هر شرایطی از پاورپوینت استفاده کنیم اصلا جالب نیست.

یک مثال اغراق آمیز این است که:

مثلا در مجلس ختم وقتی میخواهند از مرحوم یاد کنند عکس ها و خاطراتش رو در مسجد با پاورپوینت ارائه دهند. 😐

بنابراین استفاده از پاورپوینت و یا بطور کلی استفاده از اسلایدها در هر جا و هر شرایطی اصلا جالب نیست.


اشتباهات رایج در ساخت اسلاید پاورپوینت

متاسفانه بیشتر افراد هدف اصلی استفاده از پاورپوینت رو که تأثیر گذاری بیشتر روی مخاطب هست رو فراموش می کنند و از این ابزار طوری استفاده می کنند که اثر معکس به همراه داره.

در زیر به اشتباهات رایجی که خیلی از سخنران ها انجام می دهند اشاره می کنم:

نوشتن متن سخنرانی در اسلاید پاورپوینت

مثلا خیلی از سخنرانان رو دیدم که متن کامل سخنرانیشون رو در یک صفحه اسلاید نوشته اند و سخنرانی خودشون رو از روی اسلاید روخوانی می کنند 😐

سخنران با این کار به مخاطب میگه که من برای سخنرانی ام وقت نذاشتم یا اینکه من اصلا سخنرانی بلد نیستم انجام بدم.


پشت کردن به مخاطب در هنگام خواندن اسلاید پاورپوینت

از طرفی هم برخی از این افراد وقتی می خواهند متنی که روی اسلاید پاورپوینت نوشته اند بخوانند پشت به مخاطب می کنند که اصلا حرکت جالبی نیست و با این کار ی جورایی به مخاطب بی احترامی می کنند و همینطور شخصیت خودشون رو بعنوان یک سخنران زیر سوال می برند.


استفاده کردن از تصاویر بی کیفیت

اشتباه رایج بعدی که دیدم خیلی از افراد این کار رو می کنند این است که:

تصاویری که در اسلاید های پاورپوینت استفاده می کنند اصلا وضوح و کیفیت خوبی نداره.

قطعا اسلایدی که حاوی تصاویر با کیفیت هست می تونه بیان کننده این باشه که سخنران روی طراحی سخنرانی خودش وقت گذاشته و تلاشش رو کرده که سخنرانی خودش رو به بهترین نحو ارائه کنه.


استفاده از تصاویر کوچک

استفاده از عکس های کوچیک در اسلاید های پاورپوینت اصلا جلوه خوبی نداره و از طرفی هم به احتمال خیلی زیاد نمی تونه تأثیر گذاری زیادی بر روی مخاطب داشته باشه.

به جای استفاده از یک عکس کوچیک که اصلا واضح هم نیست، عکس رو بصورت تمام صفحه در بیاریم.


 استفاده از چندین عکس برای یک اسلاید

اشتباه بعدی که بعضی از سخنران ها در طراحی اسلاید پاورپوینت انجام میدند این است که چندین عکس رو در یک اسلاید به نمایش می گذارند، بهترین کار این است که برای هر ایده یا برای هر زیر عنوان یک عکس با کیفیت تمام صفحه به نمایش بذاریم.


استفاده از فونت های ناخوانا

استفاده از فونت ناخوانا هم در اسلاید های پاورپوینت باعث میشه که مخاطب سردرگم بشه و حواسش از روی صحبت های ما به کشف و رمزگشایی برای خواندن متن در روی پرده نمایش باشه.

 


استفاده از اندازه فونت کوچک

مورد بعدی استفاده از فونت های کوچیک است. بعضی از سخنران ها از اندازه فونتی که همیشه برای تایپ مقاله ها و نوشته های اداری استفاده می کنند، از همون اندازه هم برای نوشتن در اسلاید پاوپوینت خود استفاده می کنند. خب استفاده از این سایز فونت اصلا خوانا نیست و باعث اذیت شدن مخاطب میشه.

بنابراین برای تأثیر گذاری بیشتر از اندازه فونت بزرگ استفاده کنیم


استفاده از فونت های غیرخوانا و عجیب و غریب

مورد بعدی که می تونم برای فونت های نوشته اسلاید پاورپوینت نام ببرم اینه که از فونت های غیرخوانا و یا عجیب و غریب استفاده نکینم.

مخصوصا در یک ارائه رسمی بهتره که فونت هایی مثل B Yekan و یا B Titr استفاده کنیم.

احتمالا استفاده از یک فونت غیر رسمی می تونه ما رو در یک ارائه رسمی، غیر حرفه ای نشون بده.

 


استفاده بیش از حد از افکت های تصویری

مورد بعدی در ساخت اسلاید پاورپوینت این است که خیلی از افراد از جلوه ها و افکت های تصویری پاورپوینت بیش از اندازه استفاده می کنند. انگار قسم خورده اند که از تمام امکانات پاورپوینت استفاده کنند و همواره تلاش می کنند که چیزی از قلم نیوفته.

 

گام اول: پاورپوینت را باز کنید: یک صفحه خالی می بینید (اگر نبود، روی صفحه خالی کلیک کنید) که دو باکس در وسط آن قرار دارند، یکی از آنها به شما می گوید که برای افزودن عنوان کلیک کنید (click to add title) و دیگری به شما امکان افزودن زیر عنوان را می دهد (click to add subtitle).

افزودن عنوان

عنوان همان تیتر اصلی است (مثلا می خواهید راجب معرفی میوه های باغی ارائه کنید-تیتر شما معرفی میوه های باغی) و زیر عنوان یا subtitle همان تیتر فرعی یا زیر تیتر است (مثلا در همان میوه های باغی، نوع اول سیب است-زیر تیتر شما معرفی سیب)

 

گام دوم: روی تب بالا سمت چپ گزینه فایل file را کلیک کرده و بعد روی گزینه New کلیک کنید (مطابق تصویر).

ایجاد تب جدید

گام سوم: اگر دوست دارید یک قالب آماده انتخاب کنید، روی گزینه sample templates کلیک کنید (قالب آماده شامل پس زمینه و طراحی آماده است-آن را متناسب با موضوع ارائه تان انتخاب کنید).

انتخاب قالب

مرحله انتخاب قالب

اما پیشنهاد ما این است که همیشه بجای قالب، از تم استفاده کنید. پس روی Themes کلیک کنید و تم دلخواه خودتان را انتخاب کنید.

انتخاب تم

 

مرحله انتخاب تم پاورپوینت

گام چهارم: زمانی که تم شما ایجاد شد، روی گزینه افزودن عنوان (click to add title) کلیک کرده و اگر دوست داشتید زیرعنوان هم در قسمت subtitle اضافه کنید. زمانی که عنوان را انتخاب کردید، روی گزینه New slide کلیک کنید.

مرحله 8 انتخاب

گام پنجم: شروع به وارد کردن اطلاعات درون اسلاید کنید. (عکس و متن و نمودار و …). مثلا می توانید عکس ها را از هر جایی هستند به داخل پاورپوینت بکشید و رها کنید.

پر کردن اسلاید

نکته: هر زمانی که اسلایدتان پر و تکمیل شد، می توانید مطابق تصویر زیر از قسمت Transition یک افکت یا انیمیشن به اسلایدتان اختصاص دهید. برای هر اسلاید همین کار را کنید ولی سعی کنید از یک نوع انیمیشن استفاده کنید تا کارتان چیپ و خنده دار نشود!

مرحله افزودن افکت انیمیشن

مرحله افزودن افکت انیمیشن

دکمه های کنترل و M را همزمان بزنید تا یک اسلاید جدید ایجاد شود و همینطور تا زمانی که همه مطالبتان را در پاورپوینت قرار دادید.

نکته: برای نمایش slideshow پاورپوینت تان دکمه های Alt+S را فشار دهید.

گام ششم: فایل را ذخیره کنید. از بالا سمت چپ گزینه file و بعد save as

ذخیره فایل پاورپوینت

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.