Loading

دانلود تحقیق تبیین جایگاه و منزلت ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام

ازدواج و تشکیل خانواده

 

اطلاعات فایل

لینک پرداخت و دانلود “پایین مطلب

فرمت فایل: word (قابل ویرایش)

تعداد صفحه:۱۴صفحه

چکیده:ازدواج و تشکیل خانواده

دانلود تحقیق تبیین جایگاه و منزلت ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام - دانلود تحقیق از منظر قرآن کریم، خانواده نهادی مقدس است

از منظر قرآن کریم، خانواده نهادی مقدس است که بر پایه ازدواجی سالم شکل می گیرد.

ازدواج اولین تعهد عاطفی و حقوقی است که در بزرگسالی منعقد می گردد و نقطه عطفی در رشد و تعالی شخص تلقی می شود.

پس افراد برای داشتن خانواده ای پویا، آرام بخش و متکامل نیازمند ازدواجی موفق و آگاهانه هستند.

پیامبر اکرم (ص) هم در مورد اهمیت ازدواج به انتخاب همسری مسلمان و شایسته اشاره کرده اند.

بنا به ضرورت و اهمیت موضوع خانواده، هدف مقاله حاضر بررسی و تبیین جایگاه ازدواج و تشکیل خانواده با توجه به آیات و روایات می باشد.

روش مورد استفاده در این مقاله از نوع مفهومی و مروری است که اطلاعات مورد نیاز با استفاده از اسناد و منابع موجود جمع آوری شده و نتایج بررسی ها نشان می دهد: برای شکل گیری یک خانواده مستحکم و سالم علاوه بر انتخاب مناسب و آگاهانه، به دست آوردن دانش و اطلاعات اولیه جهت شروع یک زندگی مشترک برای دو طرف امری بدیهی است.

باید به سلامت نهاد خانواده توجه ویژه ای داشت، زیرا در صورت کم توجهی به این نهاد مقدس، بسیاری از آسیب های اجتماعی بزرگ در متن آن آماده شکل گیری خواهد بود.

همچنین خانواده علاوه بر اینکه محل امن و آرامش بخش برای اعضای خانواده فراهم می کند، پایگاه اصلی تربیت فرزندان هم به شمار می رود.

بنابراین انتظار می رود والدین در این زمینه هم الگوی رفتاری درستی ارائه دهند، با فرزندان خود دوست باشند و تلاش کنند که ستون خانواده سست و لرزان نباشد، چون با لرزش ستون این نهاد، بچه ها زیر آوار خواهند ماند.

پس برای پیشگیری از این موارد، خانواده ها باید از خدمات مشاوره ای با رویکرد دینی برخوردار باشند و آموزش های لازم را در زمینه چگونگی رفتار با فرزندان فرا گیرند.

بعلاوه، باید استفاده از آموزش مهارت های زندگی با رویکرد اسلامی و دینی در کنار سایر مواد آموزشی در مدارس و مراکز آموزشی و تربیتی مورد توجه و تأکید قرار گیرد.

با برگزاری کلاس ها ، همایش ها، کنفرانس ها، تهیه فیلم و تراکت هایی با محتوای آموزش های مهارت های زندگی( مهارت های رویارویی و ارتباط، سازگاری، خودآگاهی، شیوه های تربیتی، ارضاء نیازها، تعهد در زندگی زناشویی و انتخاب همسر) و با بهره گیری از توان علمی و کارشناسی متخصصین حوزه مشاوره، روان شناسی و مددکاری اجتماعی باعث توانمندی اعضای خانواده ها شوند.

 دانلود تحقیق تبیین جایگاه و منزلت ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام - دانلود تحقیق از منظر قرآن کریم، خانواده نهادی مقدس است

مقدمه دانلود تحقیق تبیین جایگاه و منزلت ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام

ازدواج و تشکیل خانواده

خانواده نهادی اجتماعی و یکی از نهادهای بنیادی در جامعه انسانی به شمار می رود که از یک طرف با نظام اجتماعی و از سوی دیگر مستقیما با فرد در ارتباط است.

خانواده ، کانون حمایت و شفابخشی برای اعضای خود می باشد که باعث تکامل اجتماعی، اخلاقی و دینی افراد می شود.

این نهاد ارزشمند از لحاظ اهمیت در بالاترین نقطه اوج قرار دارد و یکی از ارکان اساسی جامعه شمرده می شود ودستیابی به جامعه سالم در سایه وجود خانواده سالم مسیر می باشد (برنشتاین و برنشتاین۱،۲۰۰۱، به نقل از افضلی گروه،۱۳۸۳).

سینها و مکرجی۲ (۱۹۹۹) یکی از عوامل اثرگذار بر عملکرد خانواده را، سازگاری زناشویی می دانند.

گفتنی است که سازگاری در بین اعضای خانواده باعث می شود که کیفیت عملکرد والدین، میزان سلامتی، میزان رضایت از زندگی، رشد و تربیت فرزندان و روابط اجتماعی بهتر و مؤثرتر شود (احمدی و همکاران، ۱۳۸۴).

همچنین مارکمن و هالوگ۳(۱۹۹۳) در پژوهشی نشان داده اند که برنامه های آموزشی، روابط زوج ها را بهبود می بخشد و از نارضایتی آنها می کاهد.

تداوم عشق زناشویی و علاقه زوجین به همدیگر، حفظ حرمت و قداست خانواده بسیار مهم و اساسی است.

ازدواج کار خیلی سختی نیست. ولی مهم تر اینکه زندگی بعد از ازدواج باید به صورتی شکل بگیرد که همواره پویا، فعال، بانشاط و کارآمد باشد.

آن زندگی و خانواده ای موفق است که سالم، در حال رشد، سرشار از محبت و صمیمیت و روابط مطلوب زناشویی در آن حکمفرما باشد.

در این مقاله  بر آنیم که نقش ازدواج و تشکیل خانواده را  در زندگی مشترک زوجین و تحکیم بنیان خانواده از دیدگاه اسلام مورد بررسی قرار دهیم.

دانلود تحقیق تبیین جایگاه و منزلت ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام - دانلود تحقیق از منظر قرآن کریم، خانواده نهادی مقدس است

ازدواج وتشکیل خانواده

ازدواج و تشکیل خانواده

ازدواج یک سنت الهی و یک نیاز فطری در وجود بشر می باشد.

انسان از بدو خلقت جهت تشکیل خانواده و بقای نسل ازدواج می کرده است.

این سنت الهی در اقوام و ادیان مختلف شکل و مقررات خاصی دارد.

ازدواج رابطه ای است انسانی، پیچیده و ظریف و از عالی ترین رسم اجتماعی است.

از دلایل اصلی ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد: عشق و محبت، داشتن شریک و همراه در زندگی، ارضای نیازهای عاطفی و روانی، افزایش شادی و خشنودی(نوابی نژاد، ۱۳۸۰). خداوند متعال در قرآن کریم جایگاه ارزشمند خانواده را مورد تأکید قرار داده است.

خانواده از منظر قرآن کریم نهادی است مقدس که بر پایه ازدواجی سالم که از آن به «میثاق غلیظ» یاد می شود؛ استوار شده است.

خانواده مرکز تربیت، انسان سازی و مأمنی برای رسیدن به تکامل انسانی است.

این نهاد اجتماعی در شریعت نبوی هم حرم امنی برای اعضای خانواده است که در سایه امنیت و سکون در آن گرد هم می آیند تا عشق و محبت خود را در سایه پیوند اعضای آن، نثار یکدیگر نمایند و نشاط و امید را در این بوستان بذر افشانی کنند.

بنابراین خانواده از دیدگاه قرآن بر مبنای اصل مودت، رحمت و تفاهم متقابل برای رشد و بالندگی انسان شکل گرفته است.

قرآن کریم اساسی ترین اصل در رفتار و تعامل زوجین را معاشرت به معروف معرفی کرده و در آیه ۱۹ سوره نساء، به طور صریح به آن اشاره می کند.(عاشروهن بالمعروف).

همچنین در آیه ۲۲۸ سوره بقره به گونه صریح وظایف، حقوق و آداب معاشرت متقابل مرد و زن را در خانواده برابر و همانند شمرده و معیار آن را معروف معرفی می کند. (و لهن مثل الذی علیهن بالمعروف).

قرآن کریم در آیه ۲۱ سوره روم، هدف از ازدواج را، کسب سکینه و آرامش زوجین از یکدیگر دانسته و تصدیق می کند که میان شما، رحمت و مودت قرار دادیم، تا بدین وسیله زمینه ایجاد آرامش را به مخاطبین باز شناساند.

(و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم موده و رحمه ان فی ذلک لایات لقوم یتفکرون).

دانلود تحقیق تبیین جایگاه و منزلت ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام - دانلود تحقیق از منظر قرآن کریم، خانواده نهادی مقدس است

پیامبر اکرم (ص) در تبیین اهمیت ازدواج و آثار و فواید آن می فرمایند: «هیچ مسلمانی، بعد از اسلام ، به چیزی بهتر از همسری مسلمان و شایسته، بهره مند نشده است.»(وسائل الشیعه، ج۱۴،ص۲۳).

از امام رضا (ع) هم روایت شده که ایشان فرمودند: هیچ فایده‏اى به کسى نمى‏رسد بهتر از این که برایش بانویى باشد که نگاه کردن به او و مصاحبت با او موجب شادمانى همسر باشد و در غیاب شوهر امانت دار و حافظ حریم خویش و خانواده و اموال شوهر است.

از آن جهت که مسؤولیت امنیت روانى خانواده برعهده زن است و کلیدهاى عاطفه و رموز ایجاد روابط قلبى بدست اوست.

بنابراین، اسلام از زن انتظارى متناسب با این جایگاهش دارد و در واقع چون سعادت و شقاوت خانواده به بانوى خانه وابسته است در روایات ائمه هدى بالاترین زینت و نهایت سعادت براى مرد، برخوردارى از همسرى شایسته، معرفى شده است.

پشتیبانی