دانلودپاورپوینت آماده درمورد جایگاه توسعه اقتصادی در حسابداری اسلامی

جایگاه توسعه اقتصادی در حسابداری اسلامی

تعدادصفحه پاورپوینت:۲۵اسلاید
 
 
جایگاه توسعه اقتصادی در حسابداری اسلامینوع فرمت فایل: پاور پوینت(و قابل ویرایش)
 

 

 

برای تبیین هر چه بهتر« جایگاه توسعه اقتصادی» در اسلام و با توجه به مجال اندک،
مباحث
این نوشتار تحت ۴ عنوان کلی ذیل
بررسی
خواهد شد؛

تعریف توسعه،

۲٫ هدف توسعه،


۳٫ نظامهای توسعه و راهبردهای آن.

 

پایه‏های توسعه اقتصادی در اسلام.

 

توسعه در ادبیات حسابداری اسلامی(جایگاه توسعه اقتصادی در حسابداری اسلامی)

.از دهه چهل میلادی به این طرف توسعه به صورت اصطلاحی در اقتصاد رواج یافته است . در آغز توسعه را مترادف  رشد تولید ناخالخ داخلی می دانستند. اما با گذاشتن یک دهه، تجربه کشورهایی که برای تحقق توسعه راه افزایش تولید ناخالص داخلی را پیموده بودند.

هدف از توسعه در حسابداری اسلامی

وقتی همه امور در یک چیز به ناغم هدف تمرکز می یابد ،طبیعی است که آن هدف مرکز ثقل همه ارزش ها و آرزو ها گردد و مرکز می شود برای جذب همه تلاش ها و رویکردها. زمان توسعه را در چهارچوب تعریف متداول ارزیابی می کنیم  در می یابیم  که هدف اسلام از توسعه اقتصادی با هدف توسعه در نگرش مادی متفاوت است.

پایه های توسعه اقتصاد در اسلام

اسلام در توسعه اقتصادی مطلوبش از ارگان و اصول عام توسعه که مورد توجه همه مکتب ها ورویکردهاست غافل نبوده و بدان توجه لازم را داشته است .البته آن چه ممکن است محل بحث باشد. میزان نقش و تاثیر این اصول و ارکان شش گانه ذیل در مسیر توسعه و افق حرکت آنها براساس تعریف و هدف فرض شده برای توسعه است این شش عنصر که پایه های توسعه اقتصادی بوده و هر یک جایگاه های در خود و نقش مهم این جهت ایفای می کند عبارتند از:۱-دانش ۲-برنامه ریزی۳-کار۴-بازار۵-مصرف ۶-دولت

 

امام صادق علیه­السلام در توصیف جامعه­ی پس از ظهور حضرت حجت عجل­الله­تعالی­فرجه­الشریف می­فرمایند: 

 

 

«…ویطلُبُ الرَّجُلُ مِنکُم مَن یصِلُهُ بِمالِهِ ویأخُذُ مِنهُ زَکاتَهُ فَلا یجِدُ أحَدا یقبَلُ مِنهُ ذلِکَ؛ استَغنَی النّاسُ بِما رَزَقَهُمُ اللّه‏ُ مِن فَضلِهِ؛

…و کسی از شما به دنبال فردی می‏گردد که مالش را بستاند و زکاتش را بپذیرد، امّا هیچ کس را نمی‏یابد که چنین کند، [زیرا] مردم از رهگذر روزی‏هایی که خداوند با فزون بخشی خویش به ایشان عطا فرموده، بی‏نیاز شده‏اند.»

      ارزیابی تعریف رایج توسع

در نگاه اسلام، جهان‏بینی مادّی نمی‏تواند به نیازهای واقعی انسان پاسخ گوید،

هر چند که صدها شاخص دیگر را به شاخص‏های توسعه بیفزاید؛ این نوع نگرش قادر نیست

جامعه انسانی را به قلّه مطلوبش رهنمون گردد.

بشریت برای دستیابی به توسعه همه جانبه، راهی ندارد جز آن که شیوه خدایی دین را پی گیرد

که بر پایه شناخت واقعی انسان و درک نیازهای فطری او استوار است. 

جایگاه توسعه اقتصادی در حسابداری اسلامی
در پرتو این نگرش، ویژگی نخست توسعه اسلامی، فراگیری و شمول آن در دایره همه ابعاد حیات انسان است. دیگر اجزای این بنا نیز بر همین پایه استوارند و بازگشتِ دیگر ویژگی‏های توسعه اسلامی نیز به همین ویژگی است. 
به همان اندازه که در ادبیات اقتصادی معاصر، توسعه دارای مفهومی محدود است و میان دیوارهای نیازهای مادّی انسان جای می‏گیرد، در جهان‏بینی اسلامی، افقی گسترده دارد و با نیازهای فراگیر و نامحدود انسان سازگار اسـت.

 

ه نشان می‏دهد که این تعریف مبتنی بر نگرش مادّی به حیات است. آن چه انسان معاصر از توسعه می‏فهمد، از پیشرفت و رفاه مادّی و از مرزهای این دنیا فراتر نمی‏رود. بر پایه این نگرش و جهان‏بینی، توسعه با همه شاخصه‏هایش، از دایره رفاه مادّی درنمی‏گذرد. 
امّا در
جهان‏بینی اسلامی، وضع فرق می‏کند. در چهارچوب بینش اسلامی، انسان موجودی است که از جسم و روح ترکیب یافته و افزون بر نیازهای مادّی، خواست‏های معنوی نیز دارد؛ اسلام، ذاتا، شیوه‏ای برای توسعه و تکامل؛ برنامه‏ای برای تأمین نیازهای مادّی و معنوی انسان؛ و طرحنامه‏ای جهت برآوردن خواسته‏های دنیایی و آخرتی او است، به گونه‏ای که از رهگذر آن، انسانیت بتواند به جایگاه نمونه و سعادتمندانه حیات بشری ارتقا یابد .

 

راهنمای خرید

اگه آشنایی کافی از مراحل خرید سایت ندارید می توان از طریق لینک مقابل آموزش مراحل خرید را مشاهده بفرمایید ( لینک آموزشی) 

لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.

همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.

ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.

در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با شماره ۰۹۱۵۷۳۱۶۸۵۵ کارشناس پشتیبان  فروشگاه فایل دانلودی تماس بگیرید.

برچسبها
محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0