پروژه درمورد روستای ازغد

                                                                                                               

لینک پرداخت و دانلود “پایین مطلب:

فرمت فایل: word (قابل ویرایش)

تعداد صفحه:۴۵

فهرست مطالب

شناخت موقعیت و ویژگیهای استقرار روستا

بررسی راههای ارتباطی

بررسی و معرفی شهرها و روستاهای همجوار

بستر استقرار روستا

شناخت تاریخچه روستا

وجه تسمیه

بناهای تاریخی

سابقه سکونت و تاریخچه رشد و تحول

شناخت محیط طبیعی

عناصر شاخص طبیعی در اطراف روستا

توپوگرافی و پوشش گیاهی

جاذبه های محیط طبیعی

منابع آب، روشهای حفاظت و ذخیره آب

اقلیم و پهنه بندی های اقلیمی

کشت ، خاک و زمین

شناخت ویژگیهای انسانی

آداب ، رسوم و زبان و گویش محلی

آئین ها و مراسم محلی

پوشش و البسه سنتی

نتیجه گیری

شناخت مسائل اقتصادی ، اجتماعی

معیشت روستائیان و رشته های اقتصادی در روستا

اشتغال و بیکاری

سهم بخشهای اقتصادی در ساختار اشتغال

مالکیت (اراضی کشاورزی ، مسکن)

مدیریت و نحوه اداره روستا

نتیجه گیری

جمعیت روستا

جمعیت با سواد

نتیجه گیری

درآمد خوانوارها

مشکلات اقتصادی و اجتماعی روستا

نقاط ضعف روستا در بخش کشاورزی

نقاط قوت روستا در بخش خدمات

بخش صنعت

نقاط قوت روستا در بخش صنعت

نقاط قوت روستا در بخش کشاورزی

جمع بندی

– شناخت موقعیت و ویژگیهای استقرار روستا

 

      – موقعیت سیاسی ، جغرافیایی روستا و چگونگی استقرار آنها

دشت مشهد در حوضه آبریز رودخانه کشف رود در شمال استان خراسان بین عرض های جغرافیایی ´۲۰ ْ۵۸ تا ´۸ ْ۶۰ طول شرقی و ´۴۰ ْ۳۵ تا ´۳ ْ۳۶ عرض شمالی قرار دارد. این حوضه از شمال به ارتفاعات هزار مسجد و از جنوب به ارتفاعات بینالود، از شرق به حوضه آبریز جاجرود، از غرب به حوضه آبریز رودخانه اترک محدود است.

روستای ازغد در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب شهر مشهد واقع شده است. بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی روستای ازغد در شهرستان مشهد، بخش طرقبه و دهستان طرقبه قرار دارد. فاصله آن تا مرکز دهستان ۱۸ کیلومتر می باشد. این روستا ۲۲ کیلومتر با مرکز بخش فاصله دارد، همچنین فاصله آن تا مرکز شهر مشهد(حرم مطهر) ۴۰ کیلومتر می باشد.

روستای ازغد در ”۲۰’۵۹ طول جغرافیائی و ”۱۲’۳۶ عرض جغرافیائی واقع شده است. طیف ارتفاعی منطقه نیز بین ۱۱۴۰ تا ۳۱۹۰ متر از سطح دریای آزاد در نوسان است.  اختلاف ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۶۸۰ متر می باشد.

– بررسی راههای ارتباطی

روستای ازغد دارای جاده آسفالته می باشد و فاصله این روستا از جاده مشهد- طرقبه ۱۸ کیلومتر می باشد. این روستا در انتهای این مسیر قرار دارد و به عبارتی این جاده در روستای ازغد به انتها می رسد.

 

– بررسی و معرفی شهرها و روستاهای همجوار

 در حد فاصل جاده مشهد – طرقبه و روستای ازغد روستاهای حصار، مایونات سفلی، وسطی و علیا در طول مسیر قرار دارند و روستای ازغد از طریق این مسیر با روستاهای ذکر شده در ارتباط می باشد.

 

– بستر استقرار روستا

بافت روستای ازغد به صورت خطی شکل گرفته و از مسیر رودخانه و امکانات توپوگرافی تبعیت نموده است.

 

۲- شناخت تاریخچه روستا

 

– قدمت روستای 

با استناد به گفته اهالی ازغذ و مصاحبات صورت گرفته با ایشان، سابقه روستای ازغذ به دوران شهر طوس بر می گردد 

– وجه تسمیه

 در مورد وجه تسمیه روستا ایشان اظهار دارند که روستای ازغد به معنای مکانی است که از قدیم وجود داشته است و مربوط به دوران قدیم می باشد.

-بناهای تاریخی

ارزش محیط کالبدی روستا در وهله اول به واسطه وجود بافت کالبدی روستا است که بر روی شیبی ملایم بوجود آمده است. این بافت که بصورت پله کانی بوجود آمده، بافتی قدیمی با معماری سنتی را شامل می شود، که در حصار باغات سر سبز روستا قرار گرفته است. وجود رودخانه در این روستا سبب گردیده است که در طی دوران گذشته روستا از جنوب به شمال و در امتداد رودخانه گسترش پیدا کند.

دیوارها و بدنه های به رنگ خاکستری که مصالح غالب آن از سنگ می باشد، معابر مسقف و دارای شیب به دلیل وجود توپوگرافی روستا، پیش آمدگی ایوان های منازل مسکونی، استفاده از ستون های چوبی در ایوان های منازل، نوع مصالح بکار رفته در نمای ساختمان ها که غالباً سنگ است، باعث جذابیت هرچه بیشتر بافت کالبدی این روستا گردیده است .

در این روستا دو درخت چنار قدیمی و کهنسال با قدمت بسیار طولانی وجود دارد که محیط یکی از آنها ۱۵ متر می باشد. به گفته ساکنین روستا در قدیم از داخل درخت به عنوان کفاشی استفاده می شده است و نیز یک درخت ارس که به گفته اهالی چیزی حدود بیش از ۱۰۰۰ سال عمر دارد.

مسجد جامع روستا نیز جزء آثار تاریخی این روستا به حساب می آید. قدمت این مسجد به قرون ۱و۲ هجری قمری باز می گردد. که درب های این مسجد در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. 

آثار واجد ارزش روستای ازغد شامل مسجد، حسینیه، قبرهای خانوادگی،حمام، درخت های کهن و غیره می گردد.  قبرهای واقع در روستا که با سنگ های بسیار قدیمی از دیگر آثارتاریخی روستا به شمار می رود. این قبرها در کل روستا پراکنده شده اند در هر قسمت از روستا می توانیم آنها را مشاهده کنیم.

حسینیه روستا که مربوط به سنه ۱۹۶ هجری قمری می شود. این حسینیه در سالهای اخیر چند بار مرمت شده است. این حسینیه نیز از آثار تاریخی روستا بشمار می آ ید.  یکی دیگر از محل های دیدنی روستای ازغد، قبرستان آن می باشد که خود نیز به لحاظ بصری و معنوی از ارزش بالا و درخور توجهی قراردارد. همچنین قبل از اسکان مسلمانان در این روستا و در اوایل شکل گیری روستاآتش پرستان (گبری ها) در این محل می زیستند ، که قبرستان آنها در خارج از روستا و در فاصله ۳ کیلومتری از روستا قرار گرفته است .

  • حمید دلستان
  • هیچ
  • 32
  • ۳۰ خرداد ۹۷
برچسبها

دیدگاهی بنویسید.

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0